וידאו כנס 2019 - שמרנות ישראלית | Israeli Conservatism

ארכיון וידאו - כנס 2019

עמיעד כהן

קריאת כיוון לתנועה השמרנית בישראל

עמיעד כהן, מנכ"ל קרן תקווה ישראל, על חיוניות החברה הישראלית ואמונתה בחיים והצורך הגובר בגיבוי רעיוני אינטלקטואלי ותרבותי להשקפת העולם השמרנית האינטואיטיבית שבה מחזיקים מרבית הישראלים. 

רוג'ר הרטוג

כיכר השוק של הרעיונות

רוג'ר הרטוג יו"ר קרן תקווה העולמית, ומייסד שותף בחברת ההשקעות "סטנפורד ברנשטיין" בשיחה על שגשוגה של ישראל ועל החשיבות העצומה של פיתוח רעיונות שמרניים וחשיבה מעמיקה בכדי להתמודד עם האתגרים החדשים הניצבים בפניה בתחומים הכלכלה והחברה.

דאגלס מאריי

רעיונות פרוגרסיבים והמוות המוזר של אירופה

דאגלס מאריי, הסופר והעיתונאי הבריטי ומחבר רב המכר "המוות המוזר של אירופה" בהרצאה על האופן שבו השקפת העולם הפרוגרסיבית האוניברסלית פוגעת ביכולתה של אירופה להתמודד עם רעיונות מוסריים עמוקים ובסופו של דבר להאמין בצדקת דרכה ולהתקיים. ועל ההבדלים בין אירופה לישראל ביחס ללאומיות ופטריוטיות, גבולות ודת.

רותם סלע, ד"ר גדי טאוב, וד"ר רונן שובל

פוסטמודרניזם, פוליטיקלי קורקט ושחרור השיח

תרבות הפי.סי. אשר יובאה ארצה מארה"ב בעשרות השנים האחרונות, גורסת כי הדרך לשינוי המציאות עוברת בשינוי השפה והשיח הציבורי. רותם סלע, מו"ל הוצאת סלע מאיר  ד"ר גדי טאוב וד"ר רונן שובל בשיחה על הסכנות הטמונות בגישה זו לעקרון חופש הביטוי וליכולת ההפצה החופשית של דעות ורעיונות בישראל ועל הטעות הבסיסית בהשקפה לפיה תיקון המראה יתקן את המציאות.

פרופ' משה קופל

מחזון למציאות

פורום קהלת, עוסק במחקר וקידום מדיניות בתחומי המשילות, הלאום והחירות כלכלית. פרופ' משה קופל יו"ר הפורום בהרצאה על האופן בו ניתן להשפיע על המציאות הפוליטית בישראל ודרכי ההתמודדות עם הכוח הפקידותי-בירוקרטי. הצצה נדירה לאחורי הקלעים של קידום מדיניות ציבורית בישראל.

ד"ר יורם חזוני

הרעיונות היהודיים שבנו את העולם: דת, לאום וחירות

מהי השמרנות הישראלית, זו שחלק מהציבור אינו מגדיר אותה כך באופן מודע, אך גורמת לכל העולם לשאת עיניים משתאות ומעריצות? באלו מעשים והתנהגויות מתבטאת השמרנות הישראלית, ומהי מבטאת בעומקה? ד"ר יורם חזוני פורס את משנתו והשקפתו על השמרנות היהודית-ציונית-ישראלית, וקושר אותה בקשר עמוק אל ההיסטוריה המשותפת לנו כעם

שגיא ברמק, הדס לנציאנו, אברום תומר, הרב יהושוע פפר

פוליטיקת הזהויות והחלשת המוחלשים

פוליטיקת הזהויות התגבשה במערב במהלך שנות השישים והעלתה על נס את הקבוצות המודרות והמקופחות. הדגש הוסט מסגולותיו של הפרט אל התחושות הקולקטיביות הבלתי ניתנות להעברה של הקבוצה. ד"ר שגיא ברמק בשיחה עם הדס לנציאנו אברום תומר והרב יהושוע פפר אודות השפעת פוליטיקת הזהויות על ישראל. האם היא מחוללת צדק היסטורי או מוליכה לגזענות הפוכה מלאת טינה? והאם קיימת תגובה שמרנית עכשווית להשקפה זו?

ד"ר רן ברץ

הלאום, המדינה, והחופש לשגשג

הרעיונות הרדיקליים בעד פירוק הלאום, הדת והמשפחה משפיעים עד היום על השיח הציבורי ודעת הקהל בארץ ובעולם, ד"ר רן ברץ בסקירה מרתקת על ההוגים השמרניים המרכזיים שהתמודדו ביסודיות עם עמדות אלו. אדמונד ברק על חשיבות היחידות הקטנות לכינון האומה, אלכסיס דה טוקוויל על החשיבות הפוליטית של האחריות המקומית ופרידריך האייק על מוגבלות האינדיבידואל וחשיבות השוק החופשי. לבסוף סוקר ברץ את השגשוג בכלכלה ובאיכות החיים במדינות המקדמות חירות.

יואב שורק, אמילי עמרוסי, עירית לינור, ובני ציפר

תרבות שמרנית- יש דבר כזה?

מהי תרבות שמרנית? האם מגבלות שמרניות משתקות את היצירה או מאפשרות לה להיות פורצת? והאם היוצרים השמרנים נדחקים מחוץ למילייה על ידי שומרי הסף התרבותיים? העיתונאית אמילי עמרוסי בשיחה עם הסופרת והפוביליציטית עירית לינור, עורך מדור הספרות של הארץ, בני ציפר, ועורך כתב עת 'השילוח' יואב שורק.

ד"ר ערן בן טל, עמיחי שיקלי, ריקי ממן, ומשה קינלי טור פז

איך מחנכים למצוינות

עם תוצאות בינוניות, מודל העסקת מורים מסורבל, ובלי זהות מגובשת – מערכת החינוך בישראל מצויה תחת ביקורת ציבורית מתמשכת. העיתונאי ד"ר ערן בר-טל בשיחה עם עמיחי שקלי, ריקי ממן ומשה קינלי טור-פז על הדרך לשיפור אחת המערכות החשובות במדינה.

ארז תדמור, הרב חיים נבון, הרב עמיחי אליהו ועו"ד ערן בן ארי

מדינה גדולה או ממשלה קטנה

האם המדינה יוצרת את הקהילה או שהקהילה יוצרת את המדינה? מהו מקומם של משרדי ממשלה בפיתוח קהילות וביצירת אתוסים לאומיים אם בכלל? ומה זה בעצם 'צביון' ואיך הוא קשור לחוק? ארז תדמור בשיחה עם הרב חיים נבון, הרב עמיחי אליהו ועו"ד ערן בן ארי, על מקומה של המדינה בחיינו היהודיים והקהילתיים.

מאיר רובין, ד"ר אמציה סמקאי, אייל גבאי ודוב זיגלר

ישראל 2030 | דה-רגולציה, צמיחה ושגשוג

הכלכלה הישראלית נמצאת במצב טוב, לעכשיו, אבל איך מבטיחים עתיד טוב יותר לדור הבא? כמה קשה להקים עסק בישראל? ומה הסוד לצמיחה כלכלית לטווח ארוך? מאיר רובין מנכל פורום קהלת, אייל גבאי יו"ר קופת חולים מאוחדת ומנכ"ל משרד ראש הממשלה לשעבר, ד"ר אמציה סמקאי מנכ"ל 'סמקאי אסטרטגיה' ותנועת 'בצדק', ודב זיגלר כלכלן שווקים פיננסיים, בשיחה מרתקת על העתיד הכלכלי שלנו

אראל סג''ל, אבי בל, אלעד מלכא וגיל ברינגר

עם חופשי - משילות המאפשרת חירות

אראל סג"ל משוחח עם פרופ' אבי בל, אלעד מלכא וגיל ברינגר על הדרך שבה מתנהלת המערכת המשפטית והפרקליטות מול נבחרי הציבור. מי מכתיב את הטון, מהו התחום העקרוני שבו אמורה המערכת המשפטית לחוות את דעתה ולייעץ לממשלה, האם ה'לקוח' של 'שומרי הסף' הוא העם ומשכך עליהם לייצג את הרוב הנבחר או שמא ישנו לקוח אחר? איך נראית המציאות ומה ניתן לעשות.