השגריר דוד מ' פרידמן - שמרנות ישראלית | Israeli Conservatism

השגריר דוד מ' פרידמן

בכהונתו כשגריר ארה"ב בישראל, ממארס 2017 עד ינואר 2021, הוביל דוד פרידמן בהצלחה פריצות דרך ביחסי ישראל-ארה"ב, ביניהן העברת השגרירות האמריקנית לירושלים וההכרה האמריקנית בריבונות ישראל ברמת הגולן. פרידמן גם נמנה עם קבוצה קטנה של פקידים אמריקנים האחראים להסכמי אברהם – הסכמי השלום והנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות, בחריין, סודאן ומרוקו; לרגל ההישג הזה היה פרידמן מועמד לפרס נובל לשלום לשנת 2021.

בכל שנה ושנה מחמש השנים הקודמות נכלל השגריר פרידמן ברשימת 50 היהודים המשפיעים בעולם של הג'רוזלם פוסט; בשנת 2019 הוא אף הגיע למקום השני שם, ובשנת 2020 למקום הראשון המשותף. כן נכלל פרידמן ברשימת 20 האנשים המשפיעים של העשור החולף שפרסמה סוכנות הידיעות היהודית JTA.

הנשיא טראמפ העניק לשגריר פרידמן בספטמבר 2020 את מדליית הביטחון הלאומי, כבוד שפחות ממאה אמריקנים זכו לו לאורך ההיסטוריה. מִפקדת המטות המשולבים העניקה לו באפריל 2019 את מדליית השירות האזרחי הראוי לשבח. הוא זכה בעוד שלל כיבודים, אותות ופרסים, ביניהם תארי דוקטור לשם כבוד מהישיבה-יוניברסיטי בניו-יורק ומאוניברסיטת אריאל בשומרון.

השגריר פרידמן הוא מייסד מרכז פרידמן לשלום מתוך עוצמה הפועל להעמקת הישגיו של השגריר בחיזוק יחסי ישראל-ארה"ב.

ב-8 בפברואר 2022 הופיע בהוצאת הרפר-קולינס ספר זיכרונותיו רב-המכר של השגריר פרידמן הקורנס: כך הביאה ההתנתקות מהעבר לשלום במזרח התיכון.